Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

Program Szkoły Promującej Zdrowie

Plan działań w oparciu o program Szkoły Promującej Zdrowie na rok szkolny 2022/2023

Raport roczny Szkoły Promującej Zdrowie 2019/2020

Raport roczny Szkoły Promującej Zdrowie 2020/2021

Raport roczny Szkoły Promującej Zdrowie 2021/2022

Raport podsumowujący

Raport roczny Szkoły Promującej Zdrowie 2022/2023

Koncepcja i założenia Szkoły Promującej Zdrowie

Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie

Działania na rzecz promocji zdrowia:

Zajęcia kulinarne

„200 przepisów a nas tylko wspaniała 10”
Zajęcia kulinarne odbywają się raz w tygodnie. Nasze „dziewczyny kucharki” znają zasady higieny oraz przestrzegają zasad bezpieczeństwa dotyczących posługiwania się sprzętem niezbędnym do przygotowywania różnorodnych potraw. Tworzą i eksperymentują, uczą się i dobrze bawią a degustacja sprawia im największą radość.
Jednym słowem wyzwalają swoją inwencję twórczą w sferze kulinarnej, dokonują wyborów i mogą je ocenić.

Aktywne przerwy

Większość naszych uczniów włącza się do radosnego spędzania czasu pomiędzy lekcjami. Takie przerwy, to doskonała alternatywa, aby racjonalnie spożytkować swoją energię, zrelaksować się
i zapomnieć o napięciach towarzyszących przy kartkówkach czy sprawdzianach.

Dzień Walki z Otyłością

W tym dniu najważniejszym celem był pomiar BMI, mierzenie ciśnienia i słuchanie bicia serca stetoskopem. Uczniowie klasy VII przygotowali ciekawy pokaz z budowy narządów wewnętrznych człowieka, który zainspirował dzieci z innych klas do zgłębienia tajemnic ludzkiego ciała. Cała szkoła otrzymała zdrowe jabłka. Uczniowie rywalizowali między sobą na torze przeszkód zorganizowanym przez uczennice z klasy V i VI. Uczniowie skosztowali pysznych deserów z galaretki i owoców przygotowanych przez uczennice z kółka kulinarnego.

Europejski Tydzień Sportu

W dniach 25-29.09.2023 r w naszej szkole odbył się Europejski Tydzień Sportu pod hasłem „Na sportowo, językowo i zdrowo”. Zostały przeprowadzone prelekcje dotyczące zdrowego
żywienia . Uczniowie klas 4-8 wykonali plakaty ze znanymi sportowcami z różnych krajów świata. Przedstawione były przez wybranych uczniów dla całej społeczności szkolnej dyscypliny sportowe takie jak: piłka nożna, hokej na lodzie, piłka koszykowa, piłka siatkowa, morsowanie oraz jazda na deskorolce. Zgodnie z hasłem wydarzenia " na sportowo..." uczniowie uczestniczyli w różnych konkurencjach sportowych na terenie szkoły takich jak:
  • Turniej w piłkarzyki ręczne
  • Turniej klas w unihokeja
  • Biegi przełajowe z przeszkodami na czas
  • Skok przez dużą skakankę – rywalizacja klas

„Co robić, by być zdrowym i żyć aktywnie?”

Nauczyciel wychowania fizycznego cyklicznie prezentuje uczniom filmy dotyczące różnych dyscyplin sportowych, dokonuje charakterystyki tych sportów i uświadamia ich jakie znaczenie ma sport w życiu każdego człowieka.

Aktywność fizyczna w czasie przerw międzylekcyjnych „Młodzi do boju”

Dzieci, szczególnie w młodszych klasach szkoły podstawowej mają bardzo dużą potrzebę ruchu. Dla niektórych z nich usiedzenie w ławce przez 45 minut jest wielkim wyzwaniem. Zaczynają się kręcić, szukają powodu do wyjścia, usilnie manipulują przyborami szkolnymi.
Wszystko to dzieje się, by zaspokoić naturalną potrzebę ruchu.

Szkoła w Lipiej Górze wyszła naprzeciw tym potrzebom robiąc ćwiczenia śródlekcyjne trwające 5 minut.

Piramida cech dobrego kolegi/koleżanki

Warsztaty prowadzone przez pedagoga szkolnego i tworzenie na zajęciach wychowawczych piramid z cechami dobrego kolegi/koleżanki miały na celu uświadomienie uczniom wyjątkowości i niepowtarzalności każdego człowieka oraz roli koleżeństwa i przyjaźni w ich życiu.

Owoce nie są nudne!!!

W ramach promocji zdrowia i zdrowego stylu życia prowadzone są działania, w ramach których uczniowie zachęcają wszystkich do zdrowego odżywiania. Klasa IV udowodniła, że owoce wcale nie są nudne!!! Na zajęciach języka angielskiego czwartoklasiści uczestniczyli w projekcie: Be creative with fruits!, pokazując, w jaki sposób można zachęcić innych do zjadania codziennej porcji owoców!

List do przyjaciela

List do przyjaciela przekonujący go o zaletach właściwego odżywania i aktywności fizycznej.

I miejsce w konkursie zajął Fabian Miętkiewicz z klasy IV

Wyróżnienia otrzymały: Teresa Bureta, Amelia Rzekęć, Joanna Paulińska z klasy V

Kolorowy tydzień

Od 23 do 27 stycznia 2023r. przeprowadziliśmy akcję pt." Kolorowy Tydzień "
Poniedziałek - Pomarańczowy Poniedziałek
Wtorek - Zielony Wtorek
Środa - Czerwona Środa
Czwartek - Fioletowy Czwartek
Piątek - Żółty Piątek
W trakcie tego tygodnia codziennie zamiast niezdrowych chipsów i słodkich batoników uczniowie spożywali owoce i warzywa w danym kolorze oraz kolor ubrania był odpowiedni do danego dnia.

Nasza szkolna książka kucharska pt.„Sekrety kulinarne naszej szkoły”

Wszystkich, którzy chcieliby zjeść smaczny i zdrowy posiłek zachęcamy do sięgnięcia po przepisy zawarte w naszej KSIĄŻCE KUCHARSKIEJ! Można tu znaleźć propozycje zup, drugich dań, sałatek a także napojów i deserów, które zostały zebrane wśród uczniów klas I-VIII. Głównym celem przedsięwzięcia było  poszerzenie świadomości dzieci i rodziców w zakresie zdrowego odżywiania oraz poznanie i wdrażanie przepisów ze zdrowym żywieniem do codziennej diety.

Zdrowie na talerzu!

Uczniowie klasy II przynieśli potrzebne produkty do zrobienia pysznych i zdrowych kanapek. Zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Dzieci przy robieniu tych kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały wyobraźnię, kreatywność oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków .

Przedstawienia klasowe pt. "Zdrowy styl życia"

Aktywne przerwy

Europejski Tydzień Sportu