Ziemia rodzinna

Całem mem sercem, duszą niewinną,

Kocham tę świętą ziemię rodzinną (…),

Kocham te barwne kwiaty na łące,

Kocham te łany kłosem szumiące,

Które mię żywią, które mię stroją,

I które zdobią Ojczyznę moją.

(Władysław Bełza)

Kochamy naszą wieś – tak mówią mieszkańcy Lipiej Góry. Niecodzienna, wyjątkowa, chwilami wzruszająca – taka była uroczystość jubileuszowa 220-lecia Lipiej Góry dnia 27.05.2023 roku, która zjednoczyła pokolenia i jej mieszkańców w Szkole Podstawowej im. Władysława Reymonta.

Jubileusz zgromadził wiele osób również spoza Lipiej Góry, które włączyły się w obchody tej wyjątkowej uroczystości. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w społeczności – dotychczas w żadnej okolicznej wsi tak hucznie nie świętowano rocznicy założenia. Obchody 220-lecia Lipiej Góry były znakomitą promocją ukochanej wsi, jej historii i walorów, jak również doskonałą okazją, by jeszcze bardziej zintegrować naszą małą społeczność.

Na wsi słychać głośny gwar

Na wsi widać ognisk żar

Na wsi nastał zabaw czar

Na wsi...

(Jacek Kwaśny, lat 17 Zespół Szkół Technicznych w Puławach).

W trakcie obchodów jubileuszu uwagę zwracały stoiska z kronikami opowiadającymi historię Lipiej Góry, wystawa prac konkursowych „Kocham Moją Wieś” oraz wystawa zdjęć ukochanych pupili uczniów szkoły. Nie zabrakło też stoisk z żywnością, pieśni ludowych i występów, podczas których dzieci mogły zaprezentować swoje talenty.

Ta niezwykła podróż, która była okazją do wspólnego spotkania, wspomnień oraz ukazania wieloletniego dorobku i bogatej historii, pozwoliła uczestnikom zatrzymać się na chwilę, aby celebrować wszystko to, co zostało już osiągnięte i poddać się refleksji nad tym, co jeszcze przyszłe pokolenia mogą zrobić dla Lipiej Góry.

Praca włożona w organizację tego wydarzenia była możliwa dzięki oddanemu personelowi szkoły, mieszkańcom, jak również niesamowitej hojności i wsparcia darczyńców:

OSP Lipia Góra

OSP Lipa/Nowy Dwór