21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Jego data upamiętnia wydarzenia z Bangladeszu, gdzie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas pokojowej demonstracji związanej z nadaniem językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto przypomina o bogactwie różnorodności językowej oraz podkreśla wartość języka dla rozwoju dziedzictwa kulturowego.
Tego dnia, w ramach troski o polszczyznę, na zajęciach edukacji polonistycznej w klasach I -III oraz na lekcjach języka polskiego w klasach IV – VIII uczniowie wykonywali zadania związane z językiem ojczystym, m.in. były „łamańce językowe”, rebusy, zabawy ortograficzne i frazeologiczne, ciekawostki związane z językiem polskim. Na koniec uczniowie starszych klas wzięli udział w konkursie „Mistrz poprawnej polszczyzny”.
W kategorii klas IV – VI zwyciężyli Ksawery Kaczmarek i Krzysztof Gawron, natomiast w klasach VII -VIII – Sara Królak, Oliwia Bedyńska i Piotr Michalski.
Joanna Gryl